Pálivokyselá polévka je přímo zosobněním sečuánské kuchyně – kořeněná, kyselá a doslova nabitá umami. A aby toho nebylo málo, plavou v ní lahodné knedlíčky!
Suroviny
česnek 2 stroužky
nakrájené na drobno
zázvor (čerstvý) 5 cm
nadrobno
pepř 2 ČL
sečuánský, mletý
rýžový ocet 5 PL
černý rýžový ocet čen-ťiang (viz Slovníček surovin v postupu)
hnědý cukr 2 ČL
jemný, tmavý
rostlinný olej 2 PL
chilli olej chiu chow (viz Slovníček surovin v postupu)
koriandr 1 hrst
k podávání
zázvor (čerstvý) 5 cm
nadrobno
česnek 2 stroužky
nakrájené na drobno
jarní cibulka 2 ks
nadrobno
těsto wonton 28 ks
čtvercové placičky těsta na knedlíčky wonton (viz Něco navíc)
Postup
1
Začněte knedlíčky. Do misky dejte mleté maso, zázvor, česnek, jarní cibulky, škrob, cukr a sůl. Vše důkladně promíchejte, dobře to jde rukou. Doprostřed čtverečku těsta dejte vždy vrchovatou lžičku ochuceného masa, pak potřete okraje těsta trochou vody. Spojte všechny cípy a těsto přitiskněte tak, aby byla náplň uzavřená.
2
Na polévku dejte do misky sušené šiitake a zalijte cca 200 ml vroucí vody.
3
Ve velké pánvi rozehřejte rostlinný olej a opékejte česnek, zázvor a sečuánský pepř, aby se rozvoněly. Vlijte drůbeží vývar spolu se 4 lžícemi octa, přidejte cukr, chilli olej a také houby včetně tekutiny z namáčení. Zvolna vařte 20 minut.
4
Ve velkém rendlíku přiveďte k varu vodu a mírně ji osolte. Vložte knedlíčky a vařte je 4–5 minut, aby bylo maso uvnitř hotové. Důkladně sceďte a promíchejte s 1 lžící sezamového oleje, aby se neslepily, pak je rozdělte do 4 misek. Přelijte je horkou polévkou, přidejte ještě trochu octa a doplňte lístky koriandru. Hned podávejte.
NĚCO NAVÍC
Placičky hledejte v obchodech s asijskými specialitami. Na Apetitonline.cz najdete několik návodů na domácí těsto, například u receptu na vařené knedlíčky ťiao-c’.
SLOVNÍČEK SUROVIN
- CHILLI OLEJ CHIU CHOW pochází z jižní Číny. Vyrábí se z nakládaných chilli papriček a česneku a sójového oleje. Značka Lee Kum Kee je k dostání například na www.tasteofasia.cz. Můžete použít také Baues Chilli Oil – český chilli olej v sečuánském stylu –, se kterým jste se možná už setkali na farmářských trzích (FB @baues.chilli.oil).
- RÝŽOVÝ ČERNÝ OCET ČEN-ŤIANG je v čínské kuchyni široce rozšířený. Jeho jméno je odvozené od provincie Čen-ťiang a historie sahá nejméně 1400 let zpátky. K dostání je v obchodech s asijskými specialitami, v internetových obchodech (hledejte ,chinkiang black vinegar‘).
- SEČUÁNSKÝ PEPŘ (v Japonsku se mu říká sanšó) je koření typické pro sečuánskou kuchyni. Pochází z keře zvaného žlutodřev peprný a s černým pepřem není příbuzný. Vyvolává charakteristický brnivý pocit na jazyku. Nabízejí jej dobrá kořenářství i prodejny asijských specialit.
Fotografie a recept převzaty z Olive Magazine/Immediate Media.
Tento recept najdete v magazínu Apetit 2021/2 spolu s mnoha dalšími recepty
Autor: redakce Apetitu