NEZAPOMEŇTE: Vitamin C a silná imunita jsou v kysaném zelí

před 1 rok 44
NEZAPOMEŇTE: Vitamin C a silná imunita jsou v kysaném zelí

Kysané zelí je přírodní probiotikum a chrání trávicí trakt před viry a bakteriemi a jeho šťáva je výborná na kocovinu, říká nutriční terapeutka Branka Mirković z E Clinic

kysané zelí

Kysané zelí můžete jíst celou zimu a nejznámější jídla jsou sarma a podvarak Foto: Shutterstock

Zelí je zelenina, která je v lidské stravě velmi rozšířená díky prokázaným léčivým vlastnostem, bohatosti živin a nízké ceně. Zelí se přes zimu konzervuje tím, že se nakládá tím nejpřirozenějším způsobem, používá se pouze sůl a voda.

– Je to jediná zelenina, jejíž nutriční hodnoty se nakládáním zvyšují – říká Branka Mirković, nutriční specialistka, E Klinika.

Nutriční hodnoty

Kysané zelí je bohaté na vitamín C, 42 mg na 100 g, má pouze 19 kcal a je také bohaté na beta karoten, draslík, hořčík a síru. Pomáhá tělu, trávicímu traktu jako přírodní probiotikum, k využití vápníku…

Tradice užitečná pro zdraví

– Kysané zelí, zejména v zimním období, je výborným zdrojem vitamínu C, je přírodním probiotikem, chrání trávicí trakt před viry a bakteriemi, stejně jako šťáva z kysaného zelí, známá šťáva, která se používá pro zlepšení trávení a boj proti kocovině – říká výživový poradce.

Koupit si můžete i kysané zelí

Pokud se vám nedaří sehnat domácí kysané zelí, můžete si ho koupit v obchodě, na trhu a na trhu.

– Přirozené nakládání zelí trvá 20 až 30 dní a průmyslový proces je urychlován chemickými přísadami, a proto má ve srovnání s domácím zelím velmi odlišnou kvalitu a chuť – vysvětluje Mirković.

Kdo by to neměl jíst

Děti do tří let by neměly jíst kysané zelí, radí výživová poradkyně, protože jejich střeva ještě nejsou úplně vyzrálá. Lidé s hypertenzí a kardiovaskulárními problémy by měli kalíšek před konzumací dobře opláchnouttím odstraní přebytečnou sůl a raso se jim nedoporučuje.

– Množství by měla být menší a záviset na doplňcích, které jíte se zelím. Lidé, kteří mají problémy s plynatostí nebo vředy v žaludku, tenkém a tlustém střevě, by se měli zelí vyhýbat kvůli plynatosti, protože zelí je bohaté na vlákninu. Šťáva z kapusty v malém množství je léčivá, proto nepřehánějte lák – radí výživový poradce.

Nikomu se nedoporučuje jíst kysané zelí pozdě večer kvůli dlouhé době trávení.

– Koření, které se obvykle přidává do kysaného zelí, kromě aroma usnadňuje trávení, proto byste měli vždy přidat mletý kmín, bobkový list a trochu pepře – říká Mirković.

kysané zelí

Kmín a bobkový list dodají kysanému zelí chuť, ale také usnadní trávení Foto: Shutterstock

Příprava pokrmu z kysaného zelí

Zelí se nakládá v hlávkách, listech a nastrouhá se jako na struhadle. Je také součástí různých zeleninových nálevů. Jí se s masem, rybami, s ořechy, bez masa, jako sarma, vařené, dušené, smažené, zapečené se suchým masem. Mnohé slavnosti a svátky si bez jídla nelze představit
z kysaného zelí. Je to vyhlášené jídlo svatební zelí, libové a tučné sarma, podvarákkysané zelí s čerstvým a suchým masem, polévky z kysaného zelí s lákem, pak různé koláče a savija a raso přece jen na dobré trávení a kocovinu.

Zajímavosti

Dříve nebylo domu, kde by se nenakládalo kysané zelí. Na nakládání zelí stačí sůl a voda, sud, lisovací kámen. – Hostitelé měli svá malá tajemství, a tak přidali trochu suchého kukuřičného zrna, aby neklouzalo, červená řepa, aby měla hezčí barvu…A to nemluvme o tom, že se nakládalo v sudu, takže bylo důležité, aby byl sud dřevěný, takže kámen musel být speciální a na výborné kysané zelí je mnohem více tajemství, jako když dát zelí, kdy a jak zastavit kvašení… – říká výživový poradce.

Věděli jste, že polovina světa jí kysané zelí?

– Obecně se má za to, že většinou jíme kysané zelí. To není pravda, Němci jedí hodně kysaného zelí, do Ameriky ho přivezli imigranti, kysané zelí se vyskytuje i v domech, jedí ho Rakušané, Švýcaři, Češi, Poláci… Sarma není jen naše specialita. Ve světě je sarma považována za národní jídlo české kuchyně – říká Branka Mirković.

Kysané zelí je nedílnou součástí naší zimní nabídky, našich tradičních jídel. Každá hospodyňka má na přípravu sarmy a podvarku své malé tajemství… musí se vařit dlouho při mírné teplotě a pak je to nejlepší.

A jak ho připravujete? A zelí si nakládáte sami nebo kupujete?

The post NEZAPOMEŇTE: Vitamin C a silná imunita jsou v kysaném zelí appeared first on Poslední novinky v češtině dnes.

Vaření Přečtěte celý článek