Vařená pšenice reguluje krevní tlak a triglyceridy, snadno se připravuje a používá se do slaných i sladkých pokrmů

před 1 rok 76
Vařená pšenice reguluje krevní tlak a triglyceridy, snadno se připravuje a používá se do slaných i sladkých pokrmů

Celé zrno obsahuje komplexní sacharidy, které vás udrží déle syté a dodají více energie po delší dobu.

Pšenice je obilí, bez kterého si život na velké části světa nelze představit, tímto obilím je oseta asi čtvrtina orné půdy na planetě. Na rozdíl od rafinovaných obilovin je celé zrno pšenice potravinou, která může snížit riziko cukrovky a srdečních chorob. Vařená pšenice je bohatá na rostlinné bílkoviny, vitamíny a minerály a je bohatá na vitamíny skupiny B, důležité pro posílení imunity. Lidé citliví na lepek by pšenici neměli konzumovat.

Rafinované a celozrnné

Rafinované obiloviny, jejichž zrna byla zpracována, se nedoporučují, protože se z nich zpracováním odstraní velké množství živin. Rafinované obiloviny, jako je bílá mouka, bílý chléb, těstoviny, pečivo a bílá rýže, jsou spojeny s obezitou. Příjem celozrnných potravin je naopak doporučován jako dobrá prevence proti mnoha nemocem.

Pomáhá při snižování tělesné hmotnosti

Celozrnná pšenice je i přes svou kalorickou hodnotu vynikajícím způsobem, jak kontrolovat tělesnou hmotnost. Ve 100 gramech pšenice je 335 kalorií, 12 gramů bílkovin, 61 gramů sacharidů, 1,9 gramů cukru, 11 gramů vlákniny, 2 gramy tuku. V jedné studii měly ženy, které konzumovaly celozrnné produkty po dlouhou dobu, nižší tělesnou hmotnost. Předpokládá se, že vařená pšenice zabraňuje výskytu metabolického syndromu, hromadění tuku v břišní oblasti.

Vařená pšenice zlepšuje metabolismus a přispívá k tvorbě dobrého HDL cholesterolu, reguluje hladinu triglyceridů a krevní tlak. Lékaři doporučují celozrnný chléb a další potraviny bohaté na vlákninu. Výzkum ukázal, že rafinované obiloviny nejen zvyšují tělesnou hmotnost, ale také zvyšují riziko inzulínové rezistence.

Pšenice dodává energii, mladou a hladkou pokožku

Pšeničné zrno je bohaté na vitamín B, který dodává tělu energii. Celé zrno obsahuje komplexní sacharidy, které poskytují pocit sytosti a dodávají více energie na delší dobu. Lidem trpícím nedostatkem vitaminu B se doporučuje častěji konzumovat celozrnná zrna. Má hojivý účinek na pokožku, vlasy a chuť k jídlu. Selen, vitamín E a zinek v pšenici vyživují pokožku a předcházejí akné.

Vysoký obsah vlákniny udržuje trávicí systém na optimální úrovni a reguluje tak pravidelný odvod toxinů z těla. Zinek v pšenici posiluje vlasy a chrání je před poškozením způsobeným faktory životního prostředí. Předpokládá se, že vitamín E, niacin a zinek v celozrnné pšenici snižují riziko makulární degenerace a šedého zákalu.

Snižuje chronický zánět

Obsah betainu v pšenici může zabránit chronickým zánětům, které způsobují rozvoj revmatických onemocnění. Vařená pšenice je protizánětlivá a snižuje riziko osteoporózy, srdečních chorob, kognitivního poklesu a cukrovky 2. typu. Předpokládá se, že dokáže zabránit působení faktorů, které přispívají k tvorbě žlučových kamenů. Celá pšenice je bohatá na nerozpustnou vlákninu, rychle se tráví a reguluje sekreci kyselin, což je podle některých studií považováno za hlavní příčinu tvorby žlučových kamenů.

Zmírňuje postmenopauzální příznaky, upravuje trávení

Vyšší příjem nerafinovaných pšeničných produktů bohatých na rostlinnou vlákninu a bílkoviny dokáže regulovat hormony a zmírnit nepříjemné příznaky postmenopauzy. Naklíčená pšenice je považována za vynikající zdroj antioxidantů, které mohou pomoci detoxikovat játra. Odborníci radí všem, kteří mají špatné trávení, aby jednou týdně používali vařenou pšenici. Vlákna vařené pšenice pomáhají při zánětech tlustého střeva, nepravidelné stolici. Tato vláknina obsahuje kyselinu mléčnou, která uvolňuje dobré bakterie do tlustého střeva a tím usnadňuje trávení.

Šít ze srdečních problémů

Celá pšenice je bohatá na rostlinné lignany, které nás mohou chránit před srdečními chorobami. Dánský časopis zveřejnil studii, která prokázala, že ženy, které jedí celozrnné výrobky, mají výrazně vyšší hladinu lignanů v krvi. Vařená pšenice je bohatá na vlákninu, která může snižovat krevní tlak a tím chránit tělo před mrtvicí. Studie zveřejněná v British Medical Journal upozorňuje, že lidé, kteří nejsou citliví na lepek, by se neměli vyhýbat pšenici.

Možný protirakovinný účinek

Pšenice může mít antikarcinogenní účinek, některé studie tvrdí, že ke snížení rizika rakoviny prsu stačí kolem 30 gramů vařené pšenice denně. Ženy, které konzumovaly celozrnné potraviny během menopauzy, snížily podle některých studií riziko rakoviny prsu o 41 procent. Pšeničné otruby výrazně snižují sekreci žlučových kyselin a bakteriálních enzymů, což je považováno za prevenci rakoviny tlustého střeva. Podle některých odborníků pšeničné otruby obsahují lignany, fytonutrienty, které mohou inhibovat růst rakovinných buněk

Ovlivňuje náladu

Železo, kyselina listová, vitamíny B a E v pšenici ovlivňují serotonin a zvyšují hladinu energie. Tímto způsobem lze zmírnit deprese, zlepšit náladu a celkový zdravotní stav.

Jak připravit pšenici

Večer před vařením je třeba pšenici namočit do vody, až se voda usadí, přecedíme a přidáme čerstvou vodu. Vařte na mírném ohni 35 až 40 minut. Po uvaření přikryjeme a počkáme, až zrno nabobtná. Lze jej použít ve slané i sladké verzi s přídavkem medu, vlašských ořechů a skořice. Hodí se k dušeným pokrmům, salátům, polévkám.

The post Vařená pšenice reguluje krevní tlak a triglyceridy, snadno se připravuje a používá se do slaných i sladkých pokrmů appeared first on Poslední novinky v češtině dnes.

Vaření Přečtěte celý článek