Rozhodla jsem se, že vám sem budu přidávat i recepty, který vám rychle sepisuju jen na Instagram anebo do Stories. Jsou vždycky „blbuvzdorný“, a mám pocit, že nepotřebujou delší rozbor. A je mi vlastně pak i líto, že se mě kolikrát na ně totiž zpětně ptáte a já si už nepamatuju, kdy a kde jsem je přidávala, a tak většinou mizí v hlubinách sociálních sítí… A to je vlastně škoda, no ne? Takže první z nich bude tento na pomalou, ale co do přípravy velmi rychle nachystanou hovězí pohlívku.
Tak tohle je přesně to, co jsem dneska potřebovala! Nevím, jak vy, ale já v tomhle počasí dostávám chuť výhradně na teplý, výživný a jednoduchý polívky. A taky vytahuju pomalej hrnec, kterej mi to celý pěkně usnadňuje. Znáte ho? Používáte? Pokud ne, nevadí, recept můžete připravit i v běžným hrnci s pokličkou. A pokud ano, snad vám tahle moje varinata přinese alespoň novou inspiraci na snadnou hovězí pholívku.
Speciálně na vývary je pomalej hrnec totálně boží, ale Phở jsem v něm dneska dělala poprvý.
Ptali jste se mě na sítích, jakej typ pomalýho hrnce mám. Tak já už tři roky používám Crock pot SCCPBPP605. Dostala jsem ho od muže k narozeninám a nemůžu si ho vynachválit.
Ve Vietnamu by se mu dalo říkat Phở bò gân, protože jsem do něj kromě hovězích žeber dala i prorostlou kližku, ale vzhledem k tomu, že jsem to všechno naházela do jednoho hrnce a nechala táhnout 13,5 hodiny všechno dohro, pochybuju, že by se nenašel někdo, kdo by měl k terminologii opravdový pholívky výhrady. A tak tomu budu říkat „líná hovězí pholívka“, jo? Tak jo.
View this post on Instagram
A post shared by Jája 🐰 (@zasadnezdrave) on Sep 10, 2019 at 10:07am PDT
Každopádně libový hovězí na tohle obecně nebrat. Maso by bylo po tolika hodinách vaření bez chuti a totálně rozvařený. Chce to kližku nebo líčka, prostě něco prorostlýho. Jinak je to hodně velká paráda, kterou připravíte za 15 minut a pak necháte svýmu osudu přes noc, samozřejmě do chvíle obrání masa a uvaření nudlí, což zabere ale taky jenom chvilinku…
Pomalý hrnec má tu výhodu, že vaří lehce pod 100°C, tu teplotu udržuje a hlavně na ni i pomalu “najíždí”, je to částečně šetrnější k surovinám a má to hlavně svoje specifika při biochemických procesech během vaření -> na dlouhé vaření a maso je to proto naprosto ideální.
Tak to kdyžtak zkuste! Je to zase takovej volnej Vietnam po mým, ale věřím, že nebudete litovat. Z uvedenýho množství byly fakt pěkný 4 porce, resp. 1,25 l silnýho, voňavýho hovězího vývaru + další suroviny.
1. Cibuli odstraňte špinavou a opadavou část slupky, ale celou ji neloupejte, zvýrazní vám chuť i barvu vývaru. Rozpulte napříč.
2. Rozřízněte oloupaný zázvor a řeznými stranami vše opečte na sucho na pánvi do karamelova.
3. Pak opečte stejně na sucho a do voňava koření.
4. Maso omyjte pod vlažnou vodou, osušte a všechno dejte do (pomalého) hrnce, spolu s oloupanou a na čtvrtky nakrájenou ředkví, případně rozkrojenou chilli papričku.
5. Zalijte 2 l vody, přidejte sůl a cukr. Táhněte 10-13,5 hodiny na 2. stupeň (v pomalém hrnci nepřesáhne teplota 100°C). Pak vývar zceďte do běžného hrnce.
6. Ochuťte rybí omáčkou a citronovou šťávou podle vlastní chuti! Já ji totiž ráda třeba víc kyselou, než je asi běžný…
7. Oberte chutné maso z kostí a kusů kližky.
8. Nudle namočte do studené vody na alespoň 30 min, do změknutí. Pak vodu slijte a nudle uvařte v horkém vývaru -> dejte vývar vařit, ale jakmile začne bublat, hned vypněte plotýnku a nudle v něm “poválejte” a uvařte jen v horké vodě – tak dostanou chuť a zároveň se vám neslepí v chumel. Zabere to max. 1 minutu.
9. Do misky pak vložte uvařené voňavé nudle, na ně maso, výhonky, zelenou nať jarní cibulky (zešikma nakrájenou po asijsku), zalijte horkým vývarem, přidejte bylinky, případně chilli, smaženou cibulku, arašídy… a nechte si chutnat!