Tento recept je jeden z těch úplně primitivních a oceníte ho především na podzim a v zimě. Kdy pór, brambory i hlívu bez problému koupíte v každým supermarketu. Polívky v zimě jsou mojí hlavní obživou. Je fakt, že ráda dělám krémy. Asi taky proto, že se dají hezky nazdobit.
Řericha setá (Lapidum sativum) je v těhle měsících vážně vděčnou bylinkou. Když už se to venku tolik nezelená, pěstuju si ze semínek na okně malou zahrádku. Chcete taky? :) Stačí vám k tomu malá mistička, trochu vaty, semínka (nejjednodušší je řeřicha setá a tolice vojtěška známá taky jako alfalfa) a udržovat vatu, na kterou semínka jemně rozesejete, vlhkou. Po dobu 3 dní je nechte zakryté ve tmě, pak je 3 dny mějte odkryté na světle. Tam se vám ta bylinka postupně a krásně zazelená. Vidíte?
Křupavou hlívu uděláte v cuku letu. Nakrájejte ji na malé kousky a opražte ji na másle s trochou pepře. Osolte ji, až bude pěkně dozlatova a trochu vychladne, jinak vám zgumovatí. ;)
Konopné semínko s konopným olejem na zakápnutí a ozdobu můžete vyměnit za nasucho opečená lněná semínka anebo slunečnici a panenský slunečnicový nebo dýňový olej. Pohrajte si s vlastní chutí a náladou. A taky se spižírnou, někdy vařím i podle toho, co mám prostě po ruce.
Jestli se vyhýbáte živočišným produktům a ghí nebo klasické máslo není vaší volbou, použijte do základu tuk, který vyhovuje vašemu životnímu stylu. :)
PS: Mám puštěný Gilmorky, vymýšlím recepty na Vánoce a zimu a zase tančím ve svojí kuchyni. Už mi to chybělo!
PPS: Už jste zkoušeli moji fusion dýňovku po asijsku?
Příprava:
1. Omytý pórek nakrájejte na půlcentimetrová kolečka.
2. Brambory oškrábejte a nakrájejte je na menší kostky.
3. Hlívu nakrájejte na menší kousky.
Postup:
1. Rozehřejte přepuštěné máslo a opečte na něm pór. Trochu ho připečte, aby měl krém výraznější chuť.
TIP: Když zeleninu v základu neopečete, její chuť bude mdlejší. Zvýraznit ji pak můžete přidáním vývaru, který nutně nepotřebujete, když zeleninu dobře opečete.
2. Uvařte vodu ve varné konvici, zalijte jí opečený pór a přidejte brambory, kmín a sůl. Vařte asi 10–15 minut, podle velikosti zeleniny.
3. Hlívu opepřete a opečte na troše přepuštěného másla. Osolte, až bude dokřupava a mírně vychladlá.
TIP: Pokud byste hlívu osolili hned, bude vám po opražení gumovatět.
4. Rozmixujte dohladka. Pokud nemáte Vitamix, použijte jakýkoli mixér, který máte po ruce.
5. Krém dozdobte křupavou hlívou, čerstvou řeřichou, konopnými semínky a zakápněte konopným olejem.
TIP: Ozdobu můžete vyměnit za nasucho opečená lněná semínka anebo slunečnici a panenský slunečnicový nebo dýňový olej. Pokud chcete polévku čistě veganskou, vyměňte přepuštěné máslo za tuk rostlinný (např. kvalitní slunečnicový).