Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť…naučte se péct kuře jako mistr

před 2 roky 131
Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť…naučte se péct kuře jako mistr

Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby.  

Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé.

A jak si ho co nejlépe upéct? 

Na původu záleží

Cesta za dobrým pečeným kuřetem začíná už v obchodě. Nebo, ještě lépe řečeno, na farmě. Maso kuřete z velkochovu totiž nikdy nebude mít tak dobrou chuť jako to z bio či farmářské produkce. Kuřata chovaná na farmách mají dostatek pohybu i místa pro život a díky prostředí bez stresu je tak jejich maso chutné a kvalitní. „Oproti masově produkovaným kuřatům se ta z farem nechávají růst až 70 dní na váhu okolo 2 kg, a jsou krmena pouze vyváženým krmivem bez použití hormonů či antibiotik. To vše se samozřejmě pozitivně promítá do výsledné chuti masa,“ doplňuje Václav Tringela, specialista na maso z Košík.cz.

Spěchat se nevyplácí

Klíčem k dobře propečenému kuřátku je mimo jiné i čas. Ještě před přípravou je vhodné kuře nechat přibližně půlhodinku odpočinout při pokojové teplotě, aby se pak peklo rovnoměrněji. Kuřecí maso obecně nevyžaduje dlouhé pečení, i tak je ale vhodné nic neuspěchat. Zkuste proto kuře nejprve péct cca tři hodiny při nižší teplotě okolo 90° a po změknutí krátce dopéct při cca 180°. Odměnou vám bude křupavé, ale přitom šťavnaté maso odpadávající od kosti. A nespěchejte ani po dopečení – kuře nechte před porcováním chvíli odpočinout, aby z něj nevytekla všechna šťáva. 

Namazat a podlévat

Krásně propečená kůrčička vyžaduje důkladné podlévání a mazání. Je jedno, zda zvolíte máslo nebo sáhnete po sádle, každopádně s ním ale nesmíte šetřit. Přibližně tři až čtyři lžíce másla ochuťte bylinkami, solí či kořením podle chuti a poté ho vetřete především pod kůži na prsou, kterou je třeba lehce uvolnit. Zbylým máslem potřete zbytek kuřete – díky promazání se maso nevysuší. Křupavou kůrčičku nám zajistí také pravidelné podlévání výpekem, ideálně každou čtvrt hodinu.

Poraďte si i se zbytky

Zbylo vám maso z pečeného kuřete? Byla by škoda ho vyhodit. Zbytky nakrájejte a zužitkujte jako náplň do tortill či wrapů, připravte z nich salát nebo sendvič k vydatné svačině. Kuřecí maso vám poslouží také jako skvělý základ pro domácí pomazánku. Trhané kuřecí se hodí i do hamburgerů.

Tipy Václava Trigela:

  • Nakrájejte jablko na půl měsíčky, zbavte jadýrek a vložte dovnitř kuřete, jako byste používali nádivku. Po upečení bude maso krásně křehké a šťavnaté. Chutná přímo skvěle!
  • Přebytky pečeného masa můžeme bez obav také zamrazit – ideálně již naporcované, abychom je pak mohli využít podle potřeby. V mrazničce nám vydrží přibližně dva měsíce.
OK recepty OK recepty - Drůbež Přečtěte celý článek