Dřív jsem linecký dělala klasicky i se žloutkem, jen částečně z kvalitní celozrnné a bílé mouky. Ale letos jsem recept vytunila. Já vím, že samochvála smrdí… A proto si otevřete okna, bude to chtít udělat pořádnej průvan!
Po pídění se, jak že to linecký cukroví vlastně vzniklo a jak má správně vypadat, jsem se dostala třeba k poměrům pravého a nefalšovaného receptu na „linecká očka“. Moje cesta vedla až do Rakouska. „Očka“ nebo taky „oka“, jak jim cukráři v Linci říkají, se tu vykrajují hlavně kulatýma formičkama. Neví se přesně, jestli linecké cukroví pochází přímo z Lince a jestli se i podle toho jmenuje, ale ví se tu, že nemá nic společného s lineckým koláčem, který je tady naopak doma. Pravé linecké cukroví na rozdíl od koláče (1 díl mouky : 1 díl tuku) má mít poměr surovin 1 díl cukru : 2 díly tuku : 3 díly mouky, a to jsem se snažila co nejvíc dodržet.
A teď k tomu mýmu pokladu. Část tuku (másla) jsem v receptu nahradila obsaženým podílem tuku v mandlový mouce (v drcených mandlích) a klasickou mouku jsem vyměnila za špaldovou a mleté vločky. Mandlovou mouku používám buďto takovou, kterou si sama z mandlí namelu, anebo s vyšším obsahem tuku, jako třeba tuhle. Mandlové mouky koupíte totiž různé, s vyšším i nižším obsahem tuku – kolem 50 % nebo 10 % – a to je pak dost rozdíl. Pokud použijete mandlovku s nízkým obsahem tuku, másla krapet přidejte, ať zachováte pojivost. Místo cukru jsem přidala svůj oblíbený javorový sirup. A vajíčka i mléko jsem vynechala úplně, nebylo jich třeba. Máslo, tuk v mandlové mouce a javorový sirup drží těsto dohromady bezvadně!
Výsledek je doslova neuvěřitelnej. S těstem se krásně pracuje, nedrolí se (mějte jen mandlovou mouku opravdu hladkou) a dobře drží. Po upečení je cukroví křupavý (nechte ho do druhého dne v papírové krabici odpočinout) a další den po namazání vláčný jako správný linecký. Recept vám nezabere moc času, podobně jako klasická těsta na cukroví. Jen ho nezapomeňte nechat odpočinout v lednici. Já mu dávám večer dobrou noc a ráno už ho/s ním válím.
Chcete recept bez živočišných produktů? Pak vyměňte máslo za rostlinný tuk, a pokud byste rádi linecké bez lepku, pohrajte si s bezlepkovou moukou (pohankovou, rýžovou, amarantovou moukou… s bezlepkovou směsí) – a dejte mi vědět, jak to dopadlo, vyzkoušené to tentokrát nemám.
A než se do toho pustíte, oprašte si marmelády ve spíži nebo si pořiďte nějaké kvalitní v obchodě. Já za vůbec nejlepší považuju Marmelády s příběhem. A trošku jsem letos experimentovala s druhama. Ochutnala a vyzkoušela jsem jich myslím hodně. Vlastně kdyby teď přišla válka, budu živa jen z marmelád… tejden. Zas tolik jich nemám. No, i když, posuďte sami…
PS: Hruška–vanilka do focení nepřežila.
Trénovala jsem na ovesných palačinkách. A protože měly na Instagramu úspěch, sepsala jsem vám recept i na ně. Nejvíc se mi k lineckým ale hodí: šípková, červený rybíz, černý rybíz, malinová, višňová, angrešt s maččou a kiwi. Na sítích zaznívala ještě malina–chilli, ale to nechávám na vás, na mě už je to asi moc divoký. :)
Ovesné palačinky s mandlovým mlékem
Na 8 palačinek
- 200 ml mandlového mléka
- 2 vejce
- 120 g namletých vloček na mouku (mixuju si je ve Vitamixu)
- špetka soli
- přepuštené máslo na smažení
Nejdřív si umixuju vločky dohladka, zaliju je mlékem přímo v mixovací nádobě, přidám vyklepnutá celá vajíčka a špetku soli. Umixuju na těsto a smažím na přepuštěném másle. Mažu marmoškou, podle chuti.
PS: Fotit linecký v prvním sněhu mezi panelákama je zážitek. Asi to budu dělat častějc! :D
Příprava:
Z uvedeného množství upečete dva plechy, tudíž 40 „oček“.
1. Na kuchyňské lince si nechte povolit máslo.
2. Namelte si vločky na mouku.
3. Nastrouhejte si čerstvou kůru z citrónu.
Postup:
1. Smíchejte všechny suché ingredience: mandlovou mouku, namleté vločky, špaldovou mouku a špetku soli.
2. V robotu, já používám KitchenAid, směs smíchejte s povoleným máslem, javorovým sirupem a čerstvou citrónovou kůrou.
TIP: Pokud máte těsto příliš suché (ať už to způsobí ne příliš dohladka namleté vločky anebo moc vysušená mandlová mouka), přidejte do těsta trochu vláhy (mléko: živočišné, rostlinné anebo klidně i vajíčko, jestli jste na něj zvyklí). S těstem je potřeba si hrát, neberte proto recept jako 100% dogma, ale zkoumejte jeho charakter a vytvořte ho tak, aby se vám s ním dobře pracovalo.
3. Uhnětené těsto zabalte do potravinové fólie a nechte ho přes noc uležet v lednici.
TIP: Pokud spěcháte, dejte těstu čas alespoň 4 hodiny.
Uřízněte si dostatečně velký kus fólie a těsto do ní zabalte jako velký bonbón. Anebo salám. :))
4. Druhý den těsto rozdělte napůl a rukama prohněťte, aby povolilo a dobře se s ním pracovalo.
5. Na pracovní desku položte arch pečicího papíru, těsto na něm (zcela) zakryjte druhým pečicím papírem a vyválejte ho na tloušťku asi 3 mm – snažte se válet rovnoměrně. Pokud bude někde tenké moc a jinde příliš vysoké, bude se nepravidelně péct a můžete nějaké kousky snadno připálit.
5. Vykrajujte nejprve kousky s okýnkem. Zbytky po vykrojení splácejte pokaždé dohromady, vyválejte placku znovu a dál vykrajujte, dokud vám nedojde těsto.
TIP: Můžete používat různá vykrajovátka, já nejradši „očka“. Pomoct si s přesunem na plech můžete prohnutou cukrářskou paletou.
6. To stejné opakujte s druhou polovinou těsta a vykrájejte spodky lineckých bez okýnka.
7. Plechy pečte na střídačku vyložené pečicím papírem v předehřáté troubě na 170 °C 3–7 minut podle tloušťky těsta. Tohle moje cukroví se peče ohromně rychle, tak buďte ve vlastním zájmu blízko trouby. ;)
8. Linecké nechte vychladnout a ideálně druhý den je hojně namažte marmeládou podle chuti. Tak, aby vám uprostřed vylezla z okýnka skoro ven.
Dělám to tak, že dávám víc džemu doprostřed a míň do krajů, abych neměla cukroví opatlaný.
TIP: Linecký „cukruju“ mandlovou moučkou smíchanou se špetkou skořice. Ale samozřejmě můžete, jak jste zvyklí.