Íránský hummus

před 5 roky 42
Íránský hummus

Tchyně s tchánem se před nedávnem vrátili z Íránu. A protože si z cest navzájem vždycky vozíme kuchařky anebo různý gastronomický speciality, neminul nás ani tentokrát dáreček v podobě íránský směsi koření, krabičky šafránu a čerstvý datlový pasty. Hned jak jsem ke všemu přivoněla, rozběhly se mi myšlenky směrem do kuchyně a okamžitě jsem začala bloumat nad tím, co z toho rovnou využiju k večeři. :)

Po ruce byla vařená cizrnatahini, citrony, česnek… a tak bylo jasný, že rozjedu přípravu hummusu. Máte rádi marockej hummus z Marks & Spencer? Já jo. A tak když jsem přivolněla k pytlíčku koření a ochutnala datlovou pastu, řekla jsem si, že zkusím připravit něco podobnýho.

Dala jsem si stranou část cizrny a ze zbytku umixovala hladkou pomazánku se lžičkou íránskýho koření, kterou jsem pak přidala i ke kuličkám luštěniny a orestovala je spolu s cibulí, česnekem a čerstvou datlovou pastou, a ozdobila tím celou tu hummusovou parádu!

Íránská směs koření

Advieh je perský výraz pro koření a zároveň směs, která v různých obměnách prostupuje perskou kuchyní. Nejčastěji může obsahovat: šafrán, kardamom, skořici, muškátovej oříšek, červenou papriku, koriandr, ale taky sezam, chilli a květy růží. Já mám ty směsi dvě, jednu s chilli a jednu míň pálivou, ale do tohohle receptu jsem použila tu ostřejší. A na tu vám dám návod. Podmínkou je mít všechno koření v prášku, ať se vám to dobře míchá. Anebo pokud máte jen semínka, případně kombinaci, hoďte všechno (kromě chilli vloček) do hmoždíře anebo blenderu a rozmixujte to napadrť.

  • 3 díly římského kmínu
  • 3 díly koriandru
  • 1 díl šafránu
  • 1 díl uzené papriky
  • 1 díl skořice
  • 1 díl muškátového oříšku
  • 1-2 díly sušených chilli vloček

Důležitý je všechno dobře promíchat a mít bez kousíčků, až na to chilli. To mi chutná, když z toho vyčnívá, a občas se do něj můžu zakousnout. Ale to nechám na vás!

Recept vznikl ve spolupráci se značkou Siemens.

Příprava:

Jako první si připravte hummus. Pro detailnější popis, jak na krémový hummus se jukněte do úvodu receptu na avokádové lodičky.

1. Uvařenou/sterilovanou cizrnu dejte do mixovací nádoby.

2. Přidejte k ní česnek a přilijte citronovou šťávu, tahini (dobře a od spodu ho rozmíchejte, ať nemáte na dně usazený sezamový „kal“ a navrchu jen olej) a olivový olej, česnek bez vnitřního klíčku (může vás dráždit a způsobovat vám pocit těžkosti po jídle) – a klidně ho i chvilku nechte neutralizovat v kyselé citronové šťávě, nebude pak ani trošku palčivý. Přidejte sůl a koření a do hladka rozmixujte s ledovou vodou.

TIP: Víc než na gramáž uvedených ingrediencí v receptu, dbejte na vlastní pocit. Hummus musí být krémový. Pokud je příliš hutný, přidejte tahini, olivový olej, kapku vody, citronovou šťávu… Každá cizrna je trošku jinak „vodnatá“ – záleží, jak dlouho jste ji vařili/případně použili sterilovanou, která je tvrdší/“sušší“…, jak šťavnatý máte citron atd. Ochutnávejte během mixování a výsledek si dolaďte k obrazu svému. Hummus má být hladký a krémový, díky tahini oříškový, tak akorát slaný, a já ho radši maličko kyselejší.

3. Nakrájejte si cibuli a česnek na kostičky, k přípravě kořeněné cizrny.

Postup:

1. Krémový hummus dejte do mísy nebo ho rozdělte podle počtu porcí. My ho jíme dohromady, případně si ho dáváme každý k sobě na talířek.

2. Na olivovém oleji do sklovata opečte cibuli. Zabere to asi 5 minut. Pak přidejte česnek, promíchejte a přisypte koření, a dalších 3-5 minut opékejte do zlatova.

3. Pak přidejte datlovou pastu/datle a promíchejte.

Ano. To neni hovínko. To je čerstvá datlová pasta. :D

4. Přihoďte cizrnu, znovu promíchejte a opékejte do karamelova asi 6-8 minut.

TIP: Nebojte se množství oleje. Je ochucený kořením a bude se krásně vyjímat na hummusu, a celé jídlo ještě o chlup vylepší.

5. Hummus přendejte do misky, lžící uhlaďte a projeďte jím, aby v něm vznikly žlábky, navrště na něj opečenou směs z cizrny a nechte do žlábků zatéct ochucený olej. Je to tak mnohem chutnější.

Hummus můžete jíst jen tak, se zeleninou (mrkev, bílá ředkev, okurka, řapíkatý celer…), s chlebem nebo s pita plackou. Ať vám chutná! :)

Zásadně zdravě Zásadně zdravě - Předkrmy Přečtěte celý článek