Jarní sladké cibulky s kouřovou omáčkou romesco

1 rok starý 48
Jarní sladké cibulky s kouřovou omáčkou romesco

Můžete sáhnout jak po buclatější jarní cibulce, tak po mladé lahůdkové cibulce, jaká je k dostání třeba na farmářských trzích. Podle velikosti cibulek uzpůsobte dobu strávenou na žáru – tenké cibulky se rychle pálí.

Suroviny

jarní cibulka 12 ks

silné jarní cibulky nebo lahůdkové cibulky, zelená nať částečně odříznutá

paprika kapie 2 ks

zbavená semen a podélně rozkrojená

rajče 1 ks

oválné soudkové, rozpůlené

česnek 4 stroužky

neloupané

chleba kváskový 0.5 plátku

bez kůrky

paprika uzená 1 ČL

nejlépe 1/2 lžičky sladké + 1/2 lžičky pálivé

chilli paprička 2 ks

naložené papričky piquillo, okapané (k dostání v prodejnách středomořských specialit)

olivový olej panenský 5 PL

Postup

1

Rozpalte gril nebo grilovací pánev na vysokou teplotu. Položte na žár papriky, rajče a česnek (pokud máte obavy, že stroužky propadnou mřížkou, zabalte je do alobalu a grilujte o pár minut déle), dokud na zelenině nenaskáčou puchýřky a dužina nezměkne – trvá to 8 minut. Nechte pár minut vychladnout, pak stáhněte slupku z paprik a rajčete, česnek vymáčkněte ze slupky a vše nasekejte nahrubo. 

2

Mandle a ořechy nasypte v jedné vrstvě na plát alobalu a založte na něm vyšší okraje. Položte alobal na gril a opražte ořechy s mandlemi asi 2–4 minuty dozlatova. Na grilu opečte i chleba a natrhejte ho na sousta. 

3

Nasekané papriky, česnek a rajče vložte do mixéru nebo sekáčku. Přidejte opražené ořechy a mandle, chléb, ocet, oba druhy mleté papriky a papričky piquillo. Rozmixujte nahrubo. Vlijte 5 lžic olivového oleje a mixujte dohladka. Přendejte do misky. 

4

Cibulky potřete olejem a grilujte 20–30 minut, aby změkly. Na grilu zčernají, ale je to v pořádku, jen tak budou uvnitř hotové. Ogrilované cibulky zabalte pevně do alobalu a nechte 15 minut odpočinout – pomocí páry se uvnitř ‚dodusí‘ doměkka. 

5

Před podáváním odstraňte nejspálenější vrstvu, osolte a jezte s omáčkou romesco. 

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2021/7 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2021/7

Apetit magazín

 Vsaďte na sardinky!

Rychlá večeře z konzervy: Vsaďte na sardinky!

Sardinková pomazánka dovede vytrhnout trn z paty, když nevíte, co k večeři. Konzerva je otevřená během pár vteřin a za chvilku můžete jíst dokonalý sendvič. I k svačině nebo obědu! Ze sardinek si ale můžete připravit nejen pomazánku, ale i...

Apetitonline Apetitonline - Bezmasá jídla Zdroj