Kari z ožehnutého lilku

před 1 rok 76
Kari z ožehnutého lilku

Ožehnutí lilků je v tomhle receptu naprosto zásadní. Dodá jídlu jedinečnou kouřovou příchuť. Pokud jste vegetariáni nebo všežravci, můžete si k tomuto veganskému kari dát na zjemnění hustý jogurt.

Suroviny

rostlinný olej 2 PL

neutrální chuti (např. řepkový či slunečnicový)

cibule 1 ks

nakrájená na drobno

česnek 8 stroužků

oloupaných a nakrájených na drobno

chilli paprička 3 ks

zelené, podlouhlé, nakrájené na drobno

konzervovaná rajčata krájená 400 g

1 konzerva

špenát 250 g

čerstvý, přebraný, omytý, osušený a pokrájený

koriandr

čerstvý, podle chuti

cibule červená 1 ks

na klínky

chilli paprička 1 ks

oranžová nebo červená, na kolečka (nebo víc, podle chuti)

naan

nebo jiné měkké chlebové placky k podávání

baby špenát

či drobnější listy běžného (nemusí být)

Postup

1

Rozpalte gril v troubě na maximum. Každý lilek na deseti místech propíchejte vidličkou. Položte je na plech vyložený alobalem. Pečte do úplného změknutí a spálení slupky (trvá to okolo půl hodiny). Ožehnuté lilky přeneste kleštěmi na talíř a nechte zchladnout.

2

Ve velkém rendlíku rozehřejte olej a minutu na něm opékejte římský kmín. Pak přidejte cibuli. Na středním ohni ji opečte dozlatova, trvá to asi 10 minut. Pak vsypte česnek a chilli papričky a opékejte ještě 2–3 minuty. Vlijte rajčata a přidejte koření a sůl. Vařte asi 15 minut, až omáčka zhoustne a začne se z ní mírně vydělovat olej. Často míchejte. 

3

Mezitím zkuste, jestli už se dá s lilky pracovat. Každý podélně rozpulte a vydlabejte z něj měkkou dužinu. Malý kousek spálené slupky tu a tam nevadí, ale snažte se, aby nebyly velké. Dužinu nasekejte nahrubo a přidejte ji do omáčky spolu se špenátem. Vařte 5–10 minut za častého míchání, aby byl špenát hotový podle va-šich představ.

4

Podávejte posypané čerstvým korian-drem, červenou cibulí a chilli papričkou. Doplňte chlebovými plackami a popřípadě i baby špenátem.

NĚCO NAVÍC
Propíchaný lilek také můžete položit každý na jeden plynový hořák nebo venku na žhavé uhlí v grilu, popřípadě na mřížku položenou přímo nad ním. Nechte lilky opalovat 8 minut (platí pro hořák). Během této doby se jich nedotýkejte. Pak je obraťte pomocí kleští a opékejte dalších 8 minut, opět bez dotýkání. Z děr bude unikat pára. Během této doby neopouštějte kuchyni (otevřete okno dokořán nebo zapněte výkonnou digestoř) ani se nevzdalujte od grilu. 

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2021/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2021/8

Apetit magazín

10 oblíbených pochoutek, které vznikly omylem

10 oblíbených pochoutek, které vznikly omylem

Věděli jste, že spoustu celosvětově oblíbených pochoutek vzniklo omylem? Stojí za nimi čirá náhoda, nedostatek surovin nebo nějaký ten přešlap v kuchyni. Pojďte spolu s námi odhalit, jak vznikl nanuk, chipsy nebo třeba italské tiramisu...

Vychutnejte si pětici českých zrajících sýrů

Vychutnejte si pětici českých zrajících sýrů

Na své si nyní přijdou všichni milovníci sýrů s výrazným odérem a ušlechtilou plísní. Vychutnejte si romadur, olomoucké tvarůžky nebo jihočeskou nivu a dopřejte si výraznou sýrovou chuť v lahodných pokrmech. ...

Apetitonline Apetitonline - Bezmasá jídla Přečtěte celý článek