Recept, který vzniknul náhodou, ale dopadl nad očekávání, a tak si tu vysloužil svoje čestný místo. I proto, že mi přes víkend přišlo tolik vašich fotek povedených dezertů, že by byla škoda nechat postup viset jenom na sítích. Říkáme mu „koňská buchta“, protože je celej z ovesných vloček a s jablíčkama. A i přes to, že neobsahuje klasickej lepek, je krásně nadýchaná, plná čokolády a rozinek. A taky je bez cukru, jen s kapkou medu.
Měla jsem chuť něco upíct a zaujala mě Čokoládová buchta s jablky od Marcelky Prachařový (Pradobroty.cz). Jenže jsem neměla dostatek mouky, nechtěla jsem použít cukr a měla spoustu jablek i kousek čokolády. A tak jsem si recept upravila podle vzoru Babica (neplést s babičkou), a místo mouky použila drcený ovesný vločky, místo cukru rozinky a trochu medu a místo kakaa 90% čokošku.
Když jsem těsto ládovala do pekáčku, smířila jsem se napůl s tím, že se to možná bude dát i jíst, ale že z toho budou tak maximálně dobrý müsli tyčinky. :)) Ale těsto krásně vyběhlo a buchta byla vážně báječná! Navíc díky polevě mi připomíná dětství a maminčin koláč s kokosem „Margotka“.
Oves a lepek: oves narozdíl od pšenice, žita a dalších obilovin, ze kterých jsme u nás zvyklí nejčastěji péct neobsahuje klasický lepek (prolaminy glianin a glutenin), ale glykoprotein avenin, na kterou přesto cca 5% celiaků může reagovat podobně jako na lepek. Problém s ovsem ale spočívá i v tom, že narozdíl např. od USA, kde se oves pěstuje i zpracovává odděleně od ostatních obilovin, u nás dochází často k mísení a kontaminaci obilovinami lepek obsahující, a to nejen ve výrobě, ale i na polích. A proto zatím v ČR nelze ovesnou „bezlepkovost“ garantovat.
Každopádně ovesný vločky jsou úžasná alternativa k pečení i vaření a zpestří vám nejeden recept i běžný jídelníček.
Na Instagramu (ve Stories) jsem se taky zmínila, že jsem dezert ozdobila kromě mýho nejoblíbenějšího květinovýho koření od Sonnentoru – Všechno nejmilejší i včelím pylem, který je považován za superpotravinu – někde jsem ho totiž dostala, sama bych si ho ale nekoupila, i proto, že mi nijak zvlášť nechutná :) – ale nijak to nerozporuju, jen je to pro mě zrovna jedna z těch superpotravin, která v poměru cena:výkon u mě úplně neobstává.
Raději vám doporučím kvalitní med (při nemoci Manukový med s přirozeně antibiotickýma účinkama, kterej u nás doma zahání nejeden náběh na chřipajznový období), případně propolis a mateří kašičku přímo od včelaře, který jsou narozdíl od lyofilizovanýho rouskovanýho pylu nejen už skutečně aktivní, ale taky se u nich dá snáze zjistit jejich původ. Prostě se vydáte třeba na Moravu, po včelaři se poptáte a med i propolis od něj za pár korun koupíte.
Mrazem sušený včelý pyl totiž až ze 75% pochází z thajských kukuřičných plantáží, a navíc je pyl poměrně výraznej alergen, takže i tak je opatrnost se včelíma produktama obecně na místě. Pokud včelý pyl ale už máte, je vždycky potřeba ho aktivovat např. medem (v tomhle případě čokoládová poleva buchty právě med obsahuje), jinak ho můžete zkusit fermentovat. Sám o sobě jinak ale jen projde vaším trávicím traktem, docela zbytečně, a tak bych ho radši nechala včeličkám… Toť můj osobní názor. :)
Postup:
1. Zahřejte mléko a vlijte ho do mísy.
2. Rozpusťte máslo v něm nalámanou čokoládu a přilijte k teplému mléku.
3. Zasypejte drcenými vločkami a nechte 10 minut odpočinout, aby se vločky nasákly a změkly.
4. Přidejte celá vejce a vanilku a dobře promíchejte.
5. Skořici smíchejte s PrDoPečem a prosyjte do těsta a znovu promíchejte.
6. Přihoďte rozinky, nakrájená jablka a med podle chuti, zapracujte.
7. Do vytřeného pekáčku (31×24 cm) máslem, vysypaným moukou rovnoměrně rozlijte těsto a pečte v rozehřáté troubě 180°C asi 30 minut.
8. Pokud chcete buchtu polít čokoládou, rozehřejte ji nalámanou ve vodní lázni, přilijte mléko (já použila mandlové Nemléko) a dochuťte medem, nalijte na buchtu (lehce vychladlou) a zasypte kokosem, já ještě přidala včelí pyl a květinové koření Všechno nejmilejší od Sonnentoru.
Dobrou chuť! :)