Podzimní dýňový cheesecake

před 4 roky 76
Podzimní dýňový cheesecake

Miluju cheesecake je to v podstatě ohromně nenáročný recept a vděčný dezert, který rychle vyrobíte a ještě rychleji sníte. :) Mám tu na „sýrový dort“ už pár receptů, ale tento je z těch podzimních variací asi můj vůbec nejoblíbenější! Jestli ale máte rádi čokoládu, určitě zkuste tento čokoládovo-čokoládový dvojitý s baileys, ostružinama a šalvějovýma chipsama macerovanýma ve whiskey.

Místo oblíbený philadelphie používám do náplně radši českou Lučinu, její lehce slaná chuť na cheesecake skvěle pasuje. A taky dort nepeču ve vodní lázni. Nikdy mi nepřipadalo, že by se díky použití téhle techniky dort při pečení choval výrazně jinak. Ani, že by výsledek byl chutnější nebo snad krásnější. Takhle praxe se mi prostě v kuchyni nepotvrdila…

Co se mi naopak potvrdilo je způsob přípravy. Ráda náplň našlehávám v mixéru. Výsledná konzistence dortu je pak obláčkově nadýchaná a prostě báječná! ALE! Dort se vám díky bublinkám může potrhat. Tím spíš, když dort neopatrně a rychle zchladíte (vysvětluju níž v receptu).

A tak pokud chcete záruku, že bude cheesecake krásně hladký napovrchu (jako tuhle na obrázku v odkazu), tak dýňové pyré mixujte zvlášť a zamíchejte ho do náplně ručně stěrkou, ať z ní vyženete maximum vzduchu. A zase nechte dort postupně a pomalu chladnout. Vidíte, jaký je rozdíl v téhle přípravě? :)

Na výrobu korpusu často a nejradši používám sušenky od Zemanky. Nejen proto, že jsem u nich kdysi byla na exkurzi a tak vím, co na vaření používám a kde a jak se to vyrábí, ale mají báječný výběr bio sušenek i neslazených cukrem a přirozeně bez lepku. V kombinaci s kokosem mám moc ráda pohankový perníčky slazený medem.

Recept vznikl ve spolupráci se značkou Siemens.

Příprava:

1. V robotu podrťte sušenky se strouhaným kokosem a kokosovým olejem a vytvořte těsto. Pokud je příliš sypké přidejte lžíci teplé vody.

2. Vyložte formu pečícím papírem a hmotu natlačte na dno a dobře udusejte. Dejte do lednice nachvilku odpočinout.

3. Oloupejte půlku malé dýně, nakrájejte na kostičky a dejte ji vařit do vody se špetkou soli. Vařte do měkka cca 15 minut.

4. Předehřejte troubu na 140°C.

Postup:

1. Do mixovací nádoby/robotu dejte lučinu, rozklepněte celá vejce, přilijte vanilkový extrakt a přisypte i skořici, oslaďte sirupem či medem a do hladka rozmixujte nebo ušlehejte balonovou metlou.

2. Slijte dýni, přidejte do mixovací nádoby a znovu rozmixujte do hladka. Pyré můžete umixovat i samostatně, a pak do náplně lehce vmíchat v robotu.

TIP: Když náplň našleháte v mixéru, cheesecake bude úžasně nadýchaný, ale může se díky vzduchovým bublinkám napovrchu potrhat. Já tuhle strukturu ale miluju a většinou se mi nepotrhá, musíte ho vždycky ale velmi opatrně zchladit, vysvětlím v dalších krocích. Pokud chcete dort zaručeně nepotrhat, dortovou náplň nešlehejte a minimalizujte vzduchové bublinky.

3. Vyndejte formu z lednice a 4/5 dýňové hmoty nalijte na lehce zatvrdlý korpus.

4. Do zbytku náplně přidejte kakao, promíchejte a tenkým „čůrkem“ vlijte do první dýňové vrstvy, tak abyste utvořili třeba spirálu jako na fotce níž.

Pak vezměte párátko nebo jídelní hůlku (tu u dortů používám já, protože je silnější) a od středu k okraji kreslete do náplně čáry tak, aby se utvořil zajímavý obrazec. Klidně směr prostřídejte jako na fotce níž anebo jezděte hůlkou v jednom směru, to bude výsledek takhle symetrický.

5. Dort pečte na 140°C cca 50 minut až hodinu, když mřížkou na které forma s dortem sedí zahýbáte, měl by se ještě mírně chvět jako by byl uprostřed ze želé. Pak troubu vypněte, po 5ti minutách pootevřete – takhle pomalým chladnutím se dort navrchu nepotrhá. Teprve až trouba vychladne dortík vyndejte, nechte ještě chvilku stát při pokojové teplotě, sundejte opatrně dortovou formu a teprve pak strčte dort do lednice.

6. Dort podávejte dobře vychlazený.

Zásadně zdravě Zásadně zdravě - Dezerty Přečtěte celý článek