37 receptů se zeleným a bílým chřestem

před 2 roky 78
37 receptů se zeleným a bílým chřestem

37 receptů se zeleným a bílým chřestem

Kromě tradičního českého bílého se u nás pěstuje i chřest zelený. Máme pro vás spoustu nápadů co s oběma podniknout! U chřestu je zásadně důležitá čerstvost. Čím dříve po sklizni chřest jíte, tím je sladší – to platí pro všechny varianty (bílou, zelenou i u nás exotickou fialovou). Pod článkem najdete spoustu receptů, jak chřest zpracovat, ale před tím si pročtěte jeho základní úpravu.

Už v kuchařské knize starověkého Říma zvané Apicius se popisuje ideální postup přípravy chřestu: Omyté osušené stonky svažte k sobě a svazek ponořte do vody tak, aby špičky chřestu vyčnívaly ven. Tímto způsobem se špičky uvaří v páře a zůstanou pěkně křupavé. Jsou totiž křehké a nepotřebují tolik času jako tvrdší stonky.

Jak zpracovat bílý chřest

Odlomte 2 až 3 cm dřevnatého stonku, přidržte jej za hlavičku a oloupejte jej škrabkou (kromě hlavičky), seřízněte na stejnou délku. Vařte ve vroucí osolené vodě 5 až 8 minut podle tloušťky stonku.

Jak zpracovat zelený chřest

Odlomte 2 až 3 cm dřevnatého stonku. Neloupejte celý, jen větší výrůstky a seřízněte. Vařte ve vroucí osolené vodě 2 až 5 minut podle tloušťky stonku.

Jak na chřest?

Skladování chřestu

Co se týče jeho skladování a následného zpracování, po zakoupení ho dejte do ledničky a do týdne zkonzumujte. V tomto případě ale platí, že čím dříve, tím lépe! Příliš dlouhým skladováním chřest přichází o obsah cukru, což má zásadní vliv na jeho chuť. Proti uvadnutí omotejte kolem stonku vlhkou utěrku.

Co byste měli vědět o chřestu

  • Chřest je dužnatý výhonek vytrvalé jednoděložné rostliny s názvem chřest lékařský. Zatímco výhonky patří mezi delikatesy na talíři, členité listy chřestu pod názvem asparágus se používají jako doplňková zeleň do kytic nebo se pěstují jako pokojovka.
  • První doklady o pěstování chřestu pocházejí už ze starověkého Egypta. V tamních pyramidách byly nalezeny malby zobrazující Egypťany obětující bohům svazek chřestu. Chřest se v této době pěstoval nejen pro svou chuť, ale i pro léčivé a afrodiziakální účinky.
  • Slovo chřest pochází ze staročeštiny. Rostlina si tento název vysloužila údajně proto, že měla chránit před „chřastnutím hromu“. Později se chřestu začalo říkat také hromový kořen. První zmínky o chřestu na našem území pocházejí z dob Karla IV.
  • Špargl je jen další název pro chřest. Lidové označení špargl je odvozeno od německého „Spargel“ a to zase z řeckého „spargan“, což znamená rašit nebo vyhánět.
  • V  České republice se chřest pěstuje v oblasti Mělnicka, kde má jeho pěstování úctyhodnou tradici. Český chřest byl svého času dokonce světově proslulý. 
  • Za Rakouska-Uherska se vyvážel na císařský dvůr ve Vídni, do Německa i Říma. Za první republiky pak také do Francie. Za socialismu nebylo možné chřest dostatečně rychle distribuovat, a tak jeho éra na čas skončila. Tradici pěstování chřestu u nás obnovili Holanďané v 90. letech.
Apetitonline Apetitonline - Bezmasá jídla Přečtěte celý článek