Celozrnná jablečná bábovka z černého piva

před 5 roky 67
Celozrnná jablečná bábovka z černého piva

Měli jsme totiž dokonalej svatební dort. Těsto na korpus bylo z Guinnessu a krém se slaným karamelem. Byl tak dobrej, že nám ho naše kamarádka Stánička Mutlová (Punkrockcakes.cz) peče v mini verzi i na naše výročí každej rok. Chudák! :D

No. V mini verzi… Ehm. Letos to byla spíš maxi verze, která by regulérně obstála na běžný svatební hostině. :) Ten dort je ale TAK výbornej, že se mi o něm vždycky zbytek roku zdá! Jako každej rok jsme pár kouskama obdarovali natěšenou rodinu a zbytek si schovali do mrazáku pro strýčka příhodu. Tento stejda k nám ale chodí nějak podezřele často, a tak už toho dortu fakt moc nezbejvá…

A proto jsem se hecla! Nebudu přece čekat do dalšího apríla, Stáni! :D A protože jsem pekla bábovku jen jednou v životě a dopadla katastrofálně, rozhodla jsem se složit po 15 letech reparát. Stánička byla tak hodná, že se se mnou podělila o recept na těsto z Guinnessu, já si ho malinko upravila, a tak vznikla tahle výborná celozrnná jablíčková bábovka z černýho piva!

Můj první hokus pokus bez formy na bábovku sice vyšel, ale protože byl s žitnou moukou, byl zbytečně moc hutnej. Ale jinak s malinama je tahle bábovka úplně boží!

Udělala jsem jich dost na to, abych si ověřila, jaký pekařský kopyto jsem, ale ten poslední výsledek už si zaslouží svý čestný místo na webu. A navíc, pokud by se vám to ještě hodilo a chcete mít bábovku „berany berany duc“, tak tohlě těsto nalijte do beránkový formy. Opilýho beránka na Velikonočky určitě nikdo jinej mít nebude! ;)

Jak na nadýchanou a šťavnatou bábovku

Je potřeba začít s vhodnou moukou. Já jsem zkoušela verze s žitnou, protože mi moc chutná a k pivu mi přišla super, ale nenašla jsem poměr, ze kterýho by se v kombinaci s jablíčkama nestal –  jak by řekla Julka (Maškrtnica) – cement. Naopak se mi skvěle osvědčila pšeničná mouka celozrnná! Má přirozeně polohrubou strukturu a navíc si ji můžete čerstvou umlít v mlýnku (doma nebo v prodejnách Bezobalu). Mám ho teď nově a jsem z něj nadšená (mám kombinaci mlýnku a vločkovače)! Už žádný žluklý celozrnný mouky, kterých se mi podařilo za život koupit nepočítaně. Díky semletýmu celýmu zrnu mají totiž kratší dobu trvanlivosti, a tak je tahle možnost namletí si mouky, když ji potřebuju (nejčastějc na chleby), úplně nejlepší.

Nezapomínejte ani na to, že s kypřicí složky nelze zaměňovat v poměru 1:1, jak už jsem psala u receptu na kvasové vafle alias „kvafličky“. A zrovna u pečení koláčů a bábovek je často fajn použít jak jedlou sodu, tak i PrDoPeč (Prášek Do Pečiva), protože ta kombinace tu funguje synergicky a prostě nejlíp. Proč to tak je si můžete přečíst v odkazu u receptu na ty kvafličky. Důležitý taky je, je pořádně promísit s moukou, ideálně a hlavně důkladně je v ní zamíchejte, ať jsou v bábovce rovnoměrně rozprostřený dřív, než začnete přidávat k suchým mokré suroviny.

Jako sladidlo jsem použila cukr muscovado (dala jsem 180 g, pokud máte raději sladší, dejte 200 g, v původním receptu je 250 g, ale to už je na mě moc). Hrála jsem si i s medem a javorovým sirupem, ale v kombinaci s jablíčkama už je to moc mokrý a hutný, a cukr muscovado s pivem tady vážně funguje fantasticky! Je tu ještě mnohem lepší než obyčejnej cukr z cukrový třtiny, protože přírodní cukr Muscovado obsahuje část melasy, která je poměrně výrazná, a podporuje tu i chuť tmavýho piva (chmelový chuti). K čokoládovým dezertům se tohle sladidlo skvěle hodí i proto, že je tmavší, takže u světlých dezertů je jen potřeba počítat prostě s tím, že vám je zbarví lehce do hněda.

Při pečení sladkých moučníků ráda používám i na odlehčení ovoce (anebo i zeleninu), baví mě, že těsto zvláční, dochutí i odlehčí. A tak jsem k pivu a kakau přidala jablíčko nastrouhaný na hrubo. Zase tu člověk může spotřebovat část úrody ze sklepa, a je to moc dobrý. Pokud máte příliš zralej banán nebo zbytek mrkve, klidně to zaměňte, jen počítejte s tím, že je banán hutnější a sladší, tak určitě uberte trošku cukru a u mrkve možná naopak.

Ke zvláčnění a nadýchání pomáhá i kefír, podmáslí, případně acidofilní mléko. Já si nikdy nepamatuju, jaký je v těch zakysaných výrobcích rozdíl… A tak není naškodu si to zopakovat, co říkáte?

  • kefír/zákys – se připravuje za pomoci „kefírových zrn“ (kefírové „tibetské“ houby), který jsou osídlený breberkama z kmenů Lactococcus, Leuconostoc a Aerobacter a navíc taky směsí kvasinek rodu Sacharomyces a Kluyveromyces. Díky tomu dochází i ke vzniku CO2 (oxid uhličitý) a malýho množství alkoholu. Tradiční domácí kefír perlí, a může obsahovat i drobný množství alkoholu. Podle vyhlášky č.77/2003 Sb. o mléčných výrobcích musí 1 gram kefíru obsahovat nejméně 1 milion bakterií mléčného kvašení a 10000 kvasinek.
  • podmáslí – podmáslí vzniká při výrobě másla, proto obsahuje nižší podíl tuku. K jeho kysání se používá smetanová kultura, takže směs tří různých Lactokoků. Podle vyhlášky zas 1 gram výrobku musí obsahovat minimálně 1 milion mléčných mikroorganismů.
  • acidofilní mléko – k jeho výrobě se používá probiotická „acidofilní kultura“ (Lactobacillus acidophilus). Protože je sám o sobě výrazně kyselý, ředí se obvykle 1:9 polotučným mlékem se smetanovým zákysem. Obě složky také musí kysat zvlášť, protože acidofilní kultura má ráda teploty kolem 37 °C, ale ta smetanová spíš kolem 20–30 °C. Podle vyhlášky musí 1 gram výrobku obsahovat minimálně 1 milion acidofilních Lactobacilů.

Klášterní tmavé speciální pivo Svatý Tomáš (5,8% alkoholu).

Pro nepasterizovaný a nefiltrovaný tmavý speciální Svatotomášský pivo jsem si zajela do Augustinu, kde do roku 1951 fungoval klášterní pivovar. Dneska ho vyrábí pivovar Matuška údajně pořád podle původní receptury. Je výborný! Čokoládovo-karamelový s kávovýma tónama a lehce výrazným chmelem, má 5,8% alkoholu, a do týhle bábovky je naprosto parádní! Jinak samozřejmě můžete použít jakýkoliv černý pivo typu Stout (Guinness, Primátor).

No, a pak už si jen dobře vymažte formu a vysypte ji i trochou mouky, ať se vám krásně vyklopí. Já to zkoušela vysypat i kakaem. Sice se mi nepřipálilo, ale vypadalo to zvláštně „sametově“ a úplně mi to nepřišlo pěkný…

Na 20 košíčků budete potřebovat stejný množství těsta, kterýmu odpovídá těsto na bábovku. Postupujte podle receptu do bodu přesunu a místo do bábovkový formy ho postupně rozdělte do formiček na cupcaky do papírových košíčků. Pečte 20 minut na 180°C.

Na krém se slaným karamelem budete potřebovat:

  • 160 g másla
  • 2 lžíce moučkového cukru (používám vídeňský Puderzucker)
  • 100 ml alespoň 31% smetany
  • 500 g mascarpone
  • slaný karamel podle chuti (100-150 g) + na polití a dozdobení

Máslo změklé při pokojové teplotě vyšlehejte do hladkého krému s moučkovým cukrem, zabere to 4-5 minut na rychlý chod. Přilijte smetanu a přidejte mascarpone o stejné teplotě (jinak se vám krém srazí) a znovu vyšlehejte, ať se hmota spojí. Potrvá to další 3 minuty. Přidejte slaný karamel a zapracujte do hladkého krému, šlehejte asi poslední 3 minuty. Krém dejte do cukrářského (trezírovacího sáčku) a dejte lehce vychladit do lednice. Nepřežeňte to, ať vám krém příliš nezatuhne a nesrazí se – kontrolujte jeho stav. Cupcaky po upečení nechte dobře vychladnout. Na vršek každého pak nastříkejte ozdobnou špičkou krém, dozdobte slaným karamelem a třeba rybízem.

Tak jdem na recept na tu bábovku, jo? Tak jo!

A kdyby vás ještě něco k tomu napadlo, klidně mi napište zase dolů do komentářů, určitě vám odpovím! Mám navíc moc ráda, když se v nich dělíte o svoje zkušenosti a obměny.

Recept vznikl ve spolupráci se značkou Siemens.

Příprava:

Vejce, máslo a kefír si vyndejte z lednice ideálně 30 minut před přípravou receptu, ať nemáte suroviny příliš vychlazené a dobře se vám s nimi pracuje.

1. Vymažte si a vysypte bábovkovou formu. Pokud nebudete používat pečicí program na troubě, rozehřejte ji na horní a spodní ohřev na 160 °C.

2. Pivo, máslo a cukr si dohromady odvažte do jednoho rendlíčku a při mírné teplotě nechte máslo rozehřát do voňavé, sladké karamelové směsi. Nevařte, směs do těsta nesmí být horká.

TIP: A neupíjejte to! Je to fakt hříšně dobrý!!! :D

3. Žloutky a bílky dejte zvlášť. Bílky dejte vyšlehat se špetkou soli a žloutky šoupněte do mísy spolu s vanilkovou esencí a podmáslím a ručně vyšlehejte do směsi.

4. Mouku prosijte do mísy, přisypte jedlou sodu, PrDoPeč a dobře promíchejte (viz. úvod receptu), přidejte kakao a špetku soli a znovu promíchejte ať je i sypká část rovnoměrná.

5. Nastrouhejte si jablíčko na hrubém struhadle.

Postup:

1. Do sypké směsi přilijte pivní směs a stěrkou ručně a jemně promíchejte.

2. Přidejte žlotkouvou část s kyškou a vanilkovou esencí, zapracujte.

3. Přihoďte nastrouhané jablíčko, znovu zapracujte.

4. Po částech stěrkou a jemně zapracujte našlehaný sníh, a hotové nadýchané těsto přelijte do vymazané a vysypané bábovkové formy.

5. Pečte při 160°C-150°C stupních cca 60 minut. Po asi 50 minutách proveďte test špejlí, abyste zjistili, jak se bábovka peče. Pokud se na špejli bude držet těsto, je bábovka uvnitř ještě nedodělaná a určitě ji pečte dál. Pokud se na špejli mokré těsto nedrží, nepřepékejte ji příliš, ať není vysušená.

TIP: Já jsem použila pečicí program, který kontroluje vlhkost bábovky a podle toho nastavuje a upravuje teplotu i délku pečení a jsem z toho totálně nadšená! Takže to kdyžtak určitě zkuste taky, pokud to vaše trouba umí! Mám troubu Siemens: HS 658GXS1.

Dobrou chuť! A nezapomeňte na ty maliny! ;)

Zásadně zdravě Zásadně zdravě - Dezerty Přečtěte celý článek